Skip to main content

Staff Directory

Executive Director

W. Otis Crockron, Jr.

Deputy Director

Wendy Shields

Board Members

Nancy Schell, Chair

Chris Innis

Reggie Robinson

Ralph Harvey

Keith Adams

David Stretton

Romola Hopkins

Julie Lew

Sue Erlewine

Management Team

Shelly Campbell: Business Administration Manager

Barbara Cline: Protective Services Manager

Angie Verity: Permanency Services Manager

Stephen Peterson: Human Resource Manager

Computer and Data Manager

Julie Hendershott

Volunteer/Intern Manager

Katherine Marshall

Family and Children First Council

Amy Jenkins: Council Coordinator

Katie Howard: Office Manager

VACANT: Child and Adolescent Care Assessor

Fiscal

Melissa Parsons: Account Clerk II

Sherry Gillespie: Title IV-E/Payroll Specialist

McCray Powell: Account Clerk II

Kelsey Hartley: Fiscal Specialist

Legal

Brittany Leach: Assistant Prosecuting Attorney

Andrew Sanderson: Assistant Prosecuting Attorney

Elaine Evans: Paralegal

Lisa Chambers:  Administrative Associate

Southeast Ohio Regional Training Center

Tracie Stein: SEORTC Director

Tracy Reichardt: Foster Care Training Specialist

Susan Ballard: Staff Training Coordinator 

Melisa Stewart: Caregiver Coach



Facilities

Rob Marcum: Facilities Manager

CJ Verity: Maintenance Repair Worker

Mike White: Maintenance Repair Worker

Family Services A

Kalynn McCoy: Supervisor

Megan Ulman: Caseworker

Mary Timms: Caseworker

Allison Boudinot: Caseworker

Erika Lammers: Caseworker

Ethan Keyes: Case Aide

VACANT: Caseworker

VACANT: Prevention Caseworker

Michelle Rawlins: Administrative Associate Coordinator

Family Services B

Stephanie McDaniel: Supervisor

Angel Murray: Caseworker

Rebecca Inboden: Caseworker

Maya Zoulek: Caseworker

Jacelyn McGaughey: Ohio START Caseworker

Sarah Collins-White: Family Services Caseworker

VACANT: Caseworker

David Driggs: Case Aide

Protective Services

Barbara Cline:  Manager

Mindy VanBibber: Protective Services Screener Supervisor

Angie Hoffer: Screener

Dylan Shears: Screener 

Beau Goodrich: Family Violence Investigator/Deputy Sheriff

Alan Sullivan: Family Violence Investigator/Deputy Sheriff

Assessment Unit

Travis Boggs: Supervisor

Alma Djalali-Gomez: Caseworker

Elizabeth Griffith: Caseworker

Kirsi King: Caseworker

Jaci Martin: Caseworker

Kaleb Ogburn: Caseworker

Patricia Skinner: Caseworker

Angel Laughlin: Caseworker

VACANT: Caseworker

VACANT: Caseworker

Leona Rivera: Administrative Assistant

Permanency Services

Angie Verity: Manager

Darlene Kokitka: Placement Caseworker

Maeve Beyer: Placement Caseworker

Lisa Seitz: Life-Skills Caseworker

Tanja Kuhre: Recruiter/Trainer

Stephanie Jackson: Kinship Coordinator

Katie Schlegel: Kinship Caseworker

Marla Sams: Administrative Associate

Adoption

Kim Holbert: Supervisor

Laura Schaeffer: Adoptive Family Caseworker

Hannah Jeffers: Adoption and Case Coordination Caseworker

Tara Carsey: Caseworker

Jenna Sweeney: Caseworker

Anaise Alyerime: Permanency Caseworker

Marla Sams: Administrative Associate

Family Support

Kathi VanMeter: Supervisor

VACANT: Family Support Worker

Chelsie McDaniel: Family Support Worker

Destiny Hooper: Family Support Worker

Amanda Wingfield: Family Support Worker

Morgan Yoho: Family Support Worker

Karyn Armstrong: Family Mentor

VACANT: Intermittent Family Support Worker

Laine Pierce: Intermittent Family Support Worker

Tammy Woodyard: Transportation Worker

Tiffany Putnam: Administrative Associate

School Outreach

Sarah Spence: School Outreach Supervisor

Rebecca Handa: School Outreach Worker (Trimble)

Madison Moore: School Outreach Worker (Athens City – East Elementary)

Melissa Kitrick: School Outreach Worker (Athens City – Morrison-Gordon Elementary)

Katherine King: School Outreach Worker (Nelsonville-York)

Kent Felts: School Outreach Worker (Alexander)

Dan Fuchs: School Outreach Worker (Federal Hocking – Amesville)

Tosha Jenkins: School Outreach Worker (Tri-County Career Center)

Christy Bradford: Administrative Associate

Case Review Coordinator

Aliyah Thacker