2018 Staff Directory

Executive Director

  • Catherine Hill

Deputy Director of Finance & Operations

  • W. Otis Crockron, Jr.

Deputy Director of Programs

  • Sheila Shafer

Board Members

  • Nancy Schell, Chair
  • Chris Innis
  • Barry Oches, Ph.D
  • Timarie Francis
  • Linda Main Clark
  • Shelley Lieberman
  • Dave Diggle
  • John Sole
  • Jenny Shadik

Public Relations & Community Events Coordinator

  • Robin Webb

Human Resource Manager

  • Steve Peterson

Administrative Assistant to Executive Director Catherine Hill

  • Ashlee Mitchell

Family and Children First Council

  • Wendy Shields: Council Coordinator
  • Katie Howard: Office Manager

Fiscal

  • Melissa Parsons: Account Clerk
  • Sherry Gillespie: Title IV-E/Payroll Specialist
  • Jane Dixon: Account Clerk

Legal

  • Sabrina Ennis: Assistant Prosecuting Attorney
  • Patricia Stieffel: Legal Secretary
  • Elaine Evans: Legal Secretary

Southeast Ohio Regional Training Center

  • Tracie Stein: SEORTC Director
  • Tracy Reichardt: Foster Parent Training Coordinator
  • Alexis Parsons: Staff Training Coordinator
  • Joni McCune: Office Assistant

Facilities

  • Rob Marcum: Facilities Manager
  • CJ Verity: Custodial Maintenance
  • Mike White: Groundskeeper

Family Services A

  • Susan Ballard: Supervisor
  • Hannah Jeffers: Caseworker
  • Tara Carsey: Caseworker
  • Peggy Lewis: Caseworker
  • Mandi Knowlton: Caseworker
  • Michelle Rawlins: Family Services Secretary/Clerical Coordinator

      

Family Services B 

  • Travis Boggs: Supervisor
  • Amanda Gonzalez: Caseworker
  • VACANT: Caseworker
  • VACANT: Caseworker
  • Tammy Woodyard: Transportation Worker

Alternative Response

  • Donna Robison: Supervisor
  • Doug Debrick: Caseworker
  • Jacelyn Fisher: Caseworker
  • Teresa Isner: Caseworker
  • Kelly Epling: Caseworker
  • Stephanie McDaniel: Caseworker
  • Tiffany Putnam, Alternative Response/School Outreach Secretary

Intake

  • Laura Bobo: Supervisor
  • Liesl Gyurko: Caseworker
  • Jamie Wallace: Caseworker
  • Melissa Walker: Caseworker
  • Michelle Kaiser: Caseworker
  • Rebecca Galvin: Intake Screener
  • Megan Rose: Intake Screener 
  • Ryan Gillette: Family Violence Investigator/Deputy Sheriff

Adoption

  • Raz Sabaiduc: Supervisor
  • Kaitlyn Roberts: Caseworker
  • Kayla Garcia: Caseworker
  • Eva Conrath: Caseworker
  • Kim Holbert: Caseworker
  • Jenna Williams: Wendy's Wonderful Kids Recruiter
  • Marla Sams: Adoption/Placement Secretary 

Placement Services

  • Angie Verity: Supervisor
  • Darlene Kokitka: Caseworker
  • Melissa Frechette: Caseworker
  • Lisa Seitz: Academic/Life Skills Caseworker
  • Tanja Kuhre: Foster Parent Recruiter/Trainer
  • Stephanie Blaine: Kinship Caseworker

Family Support

  • Kathi VanMeter: Supervisor
  • Deb Osborne: Family Support Worker
  • Chantal Andrews: Family Support Worker
  • Jennifer Brooks: Family Support/Parent Mentor Worker
  • Karyn Armstrong: Family Mentor
  • Hannah Simpson: Intermittent Family Support Worker
  • Liz Bowman: Intermittent Family Support Worker
  • Emily Durfey: Intermittent Family Support Worker
  • Vicki Beckley: Receptionist/Family Support Secretary 

School Outreach Caseworkers

  • Mandy Wright: Supervisor
  • Becky Handa: School Outreach Caseworker (Trimble)
  • Diane Stock: School Outreach Caseworker (Athens City)
  • Chris Loveland: School Outreach Caseworker (Nelsonville-York)
  • Kent Felts: School Outreach Caseworker (Alexander)
  • Tiffany Putnam, School Outreach Secretary/Alternative Response

Quality Assurance

  • Barbara Cline: Supervisor
  • Joey Scott: Case Review Coordinator
  • Julie Hendershott: Information Specialist
  • Katherine Marshall: Volunteer & Intern Coordinator
  • Tarra Begley-Hoops: Quality Assurance Secretary